Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

The Searchers

Guide d'accompagnement enseignant

START

Guide enseignant

ACCUEIL

IntroducTION

galerie des séances

Activités

Guide enseignant

Introduction

Objectif du support enseignant

Ce guide est à destination des professeurs d'anglais intervenant dans les classes de Terminale LLCER. Il a pour objectif de fournir des exemples d'activités pouvant être mises en place dans le cadre de la préparation à l'examen mais aussi à tout autre moment du cycle terminal.

Info

Guide enseignant

Votre séquence en quelques mots...

ACTIVITES

Apprendre avec le numérique

Faites produire, traiter, exploiter et diffuser des documents numériques. Développez les compétences numériques de vos élèves.

Travail collaboratif

Créez de l'interaction entre vos élèves, renforcez leur maîtrise de la langue à l'oral et à l'écrit.

Aprendre grâce au cinéma

Aidez les apprenants à exercer un jugement critique, tout en contextualisant l'oeuvre dans un environnement culturel.

Guide enseignant

Timeline

TIMELINE

Déroulé de la séquence pédagogique

Séance 0Mener une recherche et collaborer

Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Séance 2 Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.

Séance 3 Évaluation formative et visionnage du film

Séance 5Vidéo critique et séance de tutorat

Séance 6Production de la tâche finale

Séance 4Premières impressions et vidéo critique

Guide enseignant

Séance 0

Classe inversée

Objectif de la séance :

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Ressources

Activités:

Recherche sur différents thèmes proposés en collaboration et auto-régulation.

Contextualiser le film en recherchant des informations culturelles

Synthétiser des informations sur différents types de recherche. Travailler en collaboration et en auto-régulation.

Guide enseignant

Séance 0

Classe inversée

Propositions de sites internet à consulter pour la recherche:

Ressources:

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Thèmes de recherche

Guide de l'enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Quelques possibles thèmes de recherches avec ressources et corrigés

The western movie

Lewis and Clark expedition

The Transcontinental railroad

The Gold Rush

The American Civil War

Manifest Destiny

The Trail of Tears

Guide enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

The western - Definition

Western, a genre of novels and short stories, motion pictures, and television and radio shows that are set in the American West, usually in the period from the 1850s to the end of the 19th century.

+ info

Guide de l'enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

Lewis and Clark Expedition

In 1801, just after the Louisiana Purchase, President Jefferson decided to send two explorers called Lewis and Clark to go on an expedition to explore a huge stretch of land from east to west and north to south.The expedition lasted more than two years and both men mapped uncharted land, rivers and mountains.They wrote a journal filled with many details about unknown territory. After this expedition, the westward expansion started.

+ info

Guide de l'enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

Manifest Destiny

Manifest Destiny, a phrase coined in 1845, is the idea that the United States is destined—by God, its advocates believed—to expand its dominion and spread democracy and capitalism across the entire North American continent. The philosophy drove 19th-century U.S. territorial expansion and was used to justify the forced removal of Native Americans and other groups from their homes.John L. O’Sullivan, the editor of a magazine was supposed to have invented the term in an essay in which he advocated annexing Texas and accused European powers to interfere in the politics of the USA.

+ info

+ info

or

Guide enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

The Trail of Tears - Indian Removals

In 1838 and 1839, President Andrew Jackson decided to remove Native Americans from their land to leave room to settlers and sometimes to speculators who made large profits.At the beginning, tribes resisted but finally federal troops were sent and Native Americans were forced to leave their land. Most of the removals were awful: families were separated, many people died of hunger and ill-treatment.Ten of thousands of Native Americans were forced away from their home and this remains a sad memory for Indian tribes still nowadays.

+ info

Guide enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

The Transcontinental Railroad

In 1862, the Pacific Railroad Act chartered two railroad companies to build a transcontinental railroad that would link the USA from east to west. There was a competition between the two companies so that although the labor was hard because of the many dangers arising in the construction, the railroad was finished in 1869.It had a big impact on the west as it became 'nearer' to the east and people rushed to participate in the Gold Rush.

+ info

+ info

or

Guide enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

The Gold Rush

The California Gold Rush (1848–1855) was a gold rush that began on January 24, 1848, when gold was found by James W. Marshall at Sutter's Mill in Coloma, California. The news of gold brought approximately 300,000 people to California from the rest of the United States and abroad.There was a rapid influx of fortune seekers in California that began after gold was found at Sutter’s Mill in early 1848 and reached its peak in 1852. According to estimates, more than 300,000 people came to the territory during the Gold Rush.

+ info

Guide enseignant

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

The western

The American Civil War

The American Civil War lasted four years (1861–65) between the United States and 11 Southern states that seceded from the Union and formed the Confederate States of America.It is said that several reasons led to the outbreak of the war among which a disagreement between Northerners and Southerners about the issue of slavery. The Confederate States lost the war and had to abolish slavery and thus endanger their economical system mainly based on agriculture.

+ info

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel, et homework

Objectif de la séance :

Séance 1: Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Activité proposée aux élèves

Être capable de restituer à l'oral les connaissances issues des recherches.

1: Exposé oral des recherches faites en séance 0.2: Analyse d'un tableau (American Progress)pour travailler les concepts transversaux3: Résumé oral du tableau à faire à la maison et à rendre sur l'ENT

Ressources

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel, et homework

Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Ressources :

Tableau American Progress

https://view.genial.ly/60634a67cd39570ccba57391/interactive-image-seance-1-american-progress-john-east-1872

Fiche description d'image

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel, et homework

Tableau :American Progress, John East, 1872

Ressources:

Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel

Objectifs de la séance :

Séance 2: Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.

Ressources

Activités proposées aux élèves :

1: Répondre à un QCM sur les aspects culturels.2: Pair work, inférer à partir de l'affiche du film3: Visionner video grammaire et faire exercices grammaticaux4: Travail de lecture d'un document écrit (styles de films)

- Vérifier connaissances culturelles acquises.- Anticiper/ faire des hypothèses sur le contenu du film.- Améliorer ses compétences grammaticales- Appréhender les genres cinématographiques et donner ses goûts

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel

Séance 2 : Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.

Ressources :

QCM

https://view.genial.ly/6069e4b47e2ace0cd7da989e/interactive-content-seance-2-test-culture

Affiche du film

Main film genres vocabulary

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScvM0uRs9VkcakzI3k_vdE3guAfECy4x7XLjC2azvIxuZC0Ug/viewform?embedded=true

Vidéo grammaire

https://www.youtube.com/watch?v=bkTHWxCZ-60&t=1s https://youtu.be/0TI9bkU93gM

Exercices grammaires

https://www.perfect-english-grammar.com/grammar-exercises.html English Grammar Exercises and QuizzesLots of English grammar exercises and quizzes both online and in PDF to help you practise your...Perfect-english-grammar

Cinematic vocabulary

https://www.filmsite.org/filmterms1.html

Vocabulaire de l'affiche

Quizz western

https://learningapps.org/display?v=p7c06u7x221

Main film genres. Compréhension écrite

THE SEARCHERS

PLEASE ANSWER QUESTIONS ABOUT THE MAIN CULTURAL ELEMENTS

GO!

QUIZ

question 1/5

The concept of Frontier referred to :

The idea that a border could not exist in a federal organisation

The Mexican-American border

The moving frontier line during the Conquest of the West

NEXT

RIGHT!

QUIZ

Explanation: The Frontier was the west movement of settlers who immigrated from the east to the western part of the Usa. There were traders, hunters, miners, ranchmen, backwoodsmen and adventurers . There were women and children too.

ERROR!

Wrong!That statement is incorrect

TRY AGAIN

QUIZ

question 2/5

The Gold Rush took place in:

California

Europe

Oklahoma

RIGHT!

QUIZ

Explanation: In California! The California Gold Rush was sparked by the discovery of gold nuggets in the Sacramento Valley in early 1848 and was arguably one of the most significant events to shape American history during the first half of the 19th century.

next

ERROR!

Wrong!That statement is incorrect

TRY AGAIN

question 3/5

The American Civil War took place in:

1912- 1923

1861-1865

1848_1849

QUIZ

NEXT

RIGHT!

QUIZ

Explanation: The American Civil War was a civil war in the United States from 1861 to 1865, fought between northern states loyal to the Union and southern states that had seceded to form the Confederate States of America.

ERROR!

Wrong!That statement is incorrect

TRY AGAIN

QUESTION 4/5

What does 'Manifest Destiny' refer to?

The idea that black Americans were destined to be slaves in the south

The idea that white Europeans should not impose their civilisation

The idea that white Europeans should expand their civilisation across the north American continent

QUIZ

NEXT

RIGHT!

QUIZ

Explanation:Manifest Destiny is the idea that the United States is destined—by God, its advocates believed—to expand its dominion and spread democracy and capitalism across the entire North American continent

ERROR!

Wrong!That statement is incorrect

TRY AGAIN

QUESTION 5/5

What does 'The Trail of Tears' refer to?

The removal of Native Americans from their land

The sad situation of settlers in the west

The fact that people did not find gold in California

QUIZ

RIGHT!

QUIZ

Explanation:The Trail of Tears describes the horrific situation of Native Americans who were removed from their land to leave room to European settlers. Many died during the removal.

ERROR!

Wrong!That statement is incorrect

TRY AGAIN

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel

Affiche du film The Searchers

Ressources:

how to describe and analyse a picture

01

02

GENERAL

SPECIFIC

  • Title, author, general topic, date.
  • Observe its composition, the characters, the place, lines and colours.
  • Interpret: cultural, historical, artistic context.
  • Share your opinion, use your knowledge to support your arguments.

  • It was released in...; it is entitled.....; it deals with..
  • On the right/ left-hand side; in the bottom right-hand corner; in the top left-hand corner; in the background; in the foreground.
  • As far as I am concerned; what strikes me the most; at first glance; to draw the viewer's attention.......

Identify, observe, analyse and interpret

Vocabulary

+io

+nf

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel

Objectifs de la séance :

Séance 3: Évaluation formative et visionnage du film

Ressources :

Activités proposées aux élèves :

- Vérifier les connaissances sur les genres cinématographiques- Engager l'élève en lui donnant une tâche pendant le visionnage du film en continu (vo sous-titrée en anglais)

1- Expression orale en mobilisant sa mémoire et le lexique nouveau pour résumer ses connaissances et ses goûts 2- Prendre connaissance des tâches et les comprendre; requérir de l'aide si nécessaire.3- Regarder le film en entier et prendre des notes selon la fiche de tâche distribuée

Guide enseignant

Séance 0

Cours en présentiel

Séance 3: Évaluation formative et visionnage du film

Ressources :

Quiz genres cinématographiques

https://urlr.me/TNrdX

Questionnaire film

https://drive.google.com/file/d/1SdzSjj9uR45eyepUWeEayoSBpIxupuCZ/view Tasks.pdfnullGoogle Docs

Guide enseignant

Séance 0

Cours présentiel

Objectifs de la séance :

Séance 4 : Premières impressions et vidéo

Activité proposée aux élèves :

- Développer les techniques narratives- Améliorer sa capacité de compréhension en exerçant son esprit critique

1: Expression orale en continue2: S'approprier la fiche de techniques cinématographiques3: Vidéo interactive pour la compréhension orale

Ressources

Guide enseignant

Cours en présentiel

Image fixe/ travail sur techniques cinématographiques

Vidéo interactive "Jaycraig"

Séance 4 : Premières impressions et vidéo

Cinematic vocabulary

Still from the film

Cinematic Vocabulary

Guide enseignant

Séance 4

Vidéo interactive

Guide enseignant

Séance 0

Cours présentiel

Objectifs de la séance :

Séance 5 : Vidéo critique et séance de tutorat

Activité proposée aux élèves :

- Améliorer sa capacité de compréhension en exerçant son esprit critique- Présenter un sujet à l'oral sans lecture monotone

1: Expression orale en continue2: Séance de tutorat pour la tâche finale

Ressources

Guide enseignant

Séance 0

Cours présentiel

Séance 5 : Vidéo critique et séance de tutorat

Ressources :

Vidéo interactive "Martin Scorcese" on the Searchers

Guide enseignant

Séance 0

Cours présentiel

Objectifs de la séance :

Séance 6: Réalisation de la tâche finale

Activité proposée aux élèves :

- Démontrer ses compétences pragmatiques en structurant et développant un discours- Produire une vidéo grâce à l'outil numérique de son choix

1: Expression orale en continue2: Séance de tutorat pour la tâche finale

Ressources

Guide enseignant

Cours en présentiel

Séance 6: Réalisation de la tâche finale

Guide enseignant

Tutoriel EDpuzzle

Séance 6: Réalisation de la tâche finale